Reumatoidni artritis

Reumatoidni artritis – uzroci, vrste i simptomi

Reumatoidni artritis (RA) je česta hronična bolest vezivnog tkiva kod odraslih i dece koja dovodi do uništavanja simetričnih zglobova.

Upala je u ovom slučaju usko povezana, bez obzira na to koji su uzroci reumatoidnog artritisa. U toku upale, pogođena područja vezivnog tkiva su deformisana, postoje stalni jaki bolovi, invaliditet i smanjenje kvaliteta života. Rano dijagnostikovanje i blagovremeno započeto kompetentno lečenje reumatoidnog artritisa pružaju priliku za povoljan ishod bolesti.

Mehanizam razvoja i uzroci reumatoidnog artritisa

Početak reumatoidnog artritisa često je povezan sa virusnom infekcijom, traumom, stresom na određenom zglobu, hormonskom neravnotežom i bubrežnom insuficijencijom. Najviše su pogođeni zglobovi kolena, stopala i prstiju.

Reumatoidni artritis je često autoimuna bolest, a evo kako se to dešava. Kada je izložen određenim faktorima, ljudski imuni sistem ponekad pokreće pogrešnu imunološku reakciju, pa neki deo organizma detektuje kao strano telo. Kada se radi o reumatoidnom artritisu, kao rezultat, počinju da se proizvode supstance koje uništavaju sinovijalnu membranu zglobova. Dakle, jedan od uzroka reumatoidnog artritisa je pogrešan odgovor imunog sistema.

Trenutno su razlozi prekomerno aktivnog imunološkog sistema koji dovodi do reumatoidnog artritisa nepoznati. Glavni navodni uzroci nastanka su:

  • Genetski faktor – Brojne studije su otkrile visok procenat verovatnoće pojave RA kod bliskih srodnika u nekoliko generacija.
  • Infektivni agensi – Postoji razlog za verovanje da uzrok bolesti može biti njena zarazna priroda. Najverovatnije je ovo virus Epstein-Barr, koji uzrokuje reumatoidne manifestacije. Ostali zarazni uzroci mogu biti: virus rubeole, citomegalovirus, mikoplazma, retrovirusi, parovirus B19. Virusni reumatoidni artritis je akutni i retko kada postaje hroničan.
  • Emocionalni stres – Postoji verzija da razvoj bolesti započinje nakon ozbiljnog psihološkog šoka. To objašnjava činjenicu da žene obolevaju 4 puta češće od muškaraca.

Vrste reumatoidnog artritisa

Postoji nekoliko vrsta reumatoidnog artritisa:

  • Seropozitivni – U krvi pacijenta nalazi se seropozitivan – reumatoidni faktor (RF) – antitela uz pomoć kojih se telo bori protiv imunoglobulina klase G, koji su pretrpeli promene pod uticajem infekcije. Antitela se grupišu i oštećuju zglobove. U ovom slučaju bolest brzo napreduje.
  • Seronegativni – kod ove vrste reumatoidnog artritisa RF se ne nalazi u krvi, bolest počinje iznenada i naglo.
  • Sistemski – je veoma težak proces bolesti, gde su pogođeni i unutrašnji organi. Ova vrsta reumatoidnog artritisa gotovo uvek dovodi do invaliditeta.
  • Maloletnički ili mladalački – je oblik reumatoidnog artritisa koji pogađa decu od 4 do 16 godina. Ovde su veliki zglobovi udova često uništeni, može doći do značajnog zastoja u rastu i zahvaćeni su unutrašnji organi.
  • Stillova bolest – je redak oblik reumatoidnog artritisa. Tok bolesti se javlja u pozadini visoke temperature sa oštećenjem unutrašnjih organa. U trećini slučajeva pacijenti se iznenada oporave.

Komplikacije reumatoidnog artritisa

Reumatoidni artritis često dovodi do ozbiljnih komplikacija medju kojima su:

  • Bolesti srca (srčani udar, aortna stenoza, mitralna regurgitacija);
  • Oštećenje pluća (obliterativni bronhiolitis, bronhopleuralne fistule, plućni pleuris);
  • Hronična bubrežna insuficijencija;
  • Visceralna amiloidoza;
  • Poliseroziti;
  • Juvenilni reumatoidni artritis;
  • Juvenilni idiopatski (bezuzročni) artritis (JIA) je dečija bolest koja se manifestuje kao hronična upala velikih zglobova. Javlja se sa frekvencijom 1:1000 dece.

Glavni tipovi juvenilnog idiopatskog artritisa (JIA):

  • Oligoartikularni – zahvaćeni su 1-4 zglobovi, najčešće zglob, zglob i koleno. Može biti pogođen jedan zglob prstiju na rukama i nogama.
  • Uveitis – je intraokularna lezija. To je intraartikularna manifestacija oligoartikularnog oblika.
  • Poliartikularni – zahvaćenost 5 ili više zglobova, uglavnom su to simetrični zglobovi.
  • Sistemski – pogođeni su limfni, nervni sistem, jetra, koža, pluća, slezina.
  • Psorijatični – simbioza artritisa i psorijaze.
  • Entezitis – je pridruženi artritis. Upale u zglobovima praćene su bolovima u tetivama i ligamentima. Tipična su oštećenja zglobova kuka.

Faktori rizika za razvoj reumatoidnog artritisa

Ovu bolest mogu izazvati česte virusne bolesti, jak stres, opterećenje određenog zgloba, fizičko preopterećenje i neke hronične bolesti.

Reumatoidni artritis se često javlja kod žena tokom klimakteričnih hormonalnih promena.

Simptomi reumatoidnog artritisa

Reumatoidni artritis obično započinje nejasnim simptomima, povećanim umorom i slabošću, a onda se u jutarnjim satima oseti ukočenost u zglobovima, koja uveče nestaje. To su već prvi alarmantni znaci bolesti, koji će se uskoro osetiti sa jakim bolovima u simetričnim zglobovima (koleno, kuk, prsti…). Otok se pojavljuje oko pogođenih zglobova.

U odsustvu adekvatne terapije, svi ovi simptomi će se pojačati, a pojaviće se i temperatura i bolovi u mišićima.

Reumatoidni artritis, dakle, nije bolest koju treba ignorisati, već je treba blagovremeno lečiti i držati pod kontrolom.